A vitaminok szerepe a takarmnyozsban
2006.02.16. 19:03
A vitaminok szerepe a takarmnyozsban
A nagyzemi baromfitenyszts fejldse, az e tren elrt eredmnyek nlklzhetetlen alapjait a vitaminkutatsok biztostottk, mg napjainkban mr a szinttikus vegyipar vitamin-ellltsa is hozztartozik a nagyarny fejldshez. A vitaminok szinttikus ellltsa tette lehetv a termszetszer llattartstl, az vszakoktl fgg vitaminforrsoktl val fggetlensg megteremtst. Az egyes vitaminok szerepnek tbb vtizedes kutatsai nemcsak a komoly gazdasgi krokat okoz llatbetegsgek okait tisztztk, de mr tudjuk azt is, hogy hol s hogyan fejtik ki hatsaikat, s ennek eredmnyekppen vlt lehetv a korszer takarmnykeverkek, takarmnykiegsztk ellltsa.
A vitaminszksgletet tbb tnyez befolysolja, gy az llatok kora, egszsgi llapota, a takarmnyok sszettele, de az llatok ivara is, mert pl. a hmek rosszabb hatsfokkal hasznostjk a vitaminokat, amibl kvetkezik az is, hogy az anyagforgalmi betegsgek irnt rzkenyebbek a nivaraknl. A tojstermels idszakban a tenysztojst termel tojk vitaminszksgelete emelkedik, biztostand a tojsok vitamintartalmt, amely az embrionlis fejlds s a kels utni kezdeti idszak szksglett fedezi. Elgtelen vitaminellts esetn jellegzetes tnetekben megnyilvnul hinybetegsg – a vitaminzis – lp fel, mg egyes vitaminok tladagolsa is rtalmas lehet. Ez az A, D, E, K vitaminok, az n. zsrban oldd vitaminok, amelyekbl a szervezet egy bizonyos ideig kszletet kpes elraktrozni. Mg az n. vzben oldd vitaminokbl (pl. B-vitaminok) a felesleges rsz kirl, ezrt ptlsrl llandan gondoskodni kell. Vannak vitaminok, melyek az n. elvitaminok – provitaminok – formjban tallhatk meg a tpllkokban, s ezekbl a szervezet maga termeli meg a vitamint. Ms vitaminok mr felszvdsra alkalmas formban kerlnek a tpllkkal a szervezetbe.
Nagyon fontos annak az ismerete is, hogy pl. a zsrban oldd vitaminok oxidci rzkenyek, s gy mr a trols sorn, a leveg hatsra knnyen tnkremehetnek.
A-vitamin
Zsrokban s zsrold szerekben s alkoholban oldd vitamin. A termszetben csak az llatok szerveiben s azok termkeiben (tojs srgja, tej) tallhat, a nvnyek csak provitaminjt, a karotint tartalmazzk (srgarpa, zldelesg) s ezekbl a felszvds kzben a bl hmsejtjeiben kpzdik A-vitamin. Kiegsztsl: a karotinok kzl az n. bta-karotinbl kpzdik A-vitamin, mg az oxi-karotinok kpezik a fest anyagokat, a tojs s a br sznt. Az A-vitamin az gynevezett hmvd vitamin biztostja a hmvd sejtek kpzdst, mkdse kihat a nvekedsre, a ltbbor kpzdsre, a pajzsmirigy s a mellkvese mkdsre.
Hinya esetn a lgzszervek, az emszt- s a kivlaszt rendszer hmja hurutoss vlik, az llatok tvgya cskken, a br szraz s durva tapintat lesz, a vese hmjnak krosodsa pedig kszvny formjban mutatkozik meg. A petefszek mkdsben nem okoz vltozst, ellenben krosodhat a kakasok herje, ami a termketlen tojsok szmnak megnvekedshez vezet. Az A-vitaminhinyos tojsokban az embrik egy rsze mr korn elpusztul (vres tojs), ms rszk a tojsba fullad, a kikeltekben pedig sok a kelsgyenge.
Tuladagolsa kvetkeztben az llatok nvekedse megll, gyorsul a csontkpzds, a nylkahrtyk felletn vrzsek keletkeznek, st slyos esetekben az llatok idegrendszeri tnetek ksretben el is pusztulhatnak. Tladagols E-vitaminhinyt idz el.
Vdekezs: Lehetsg szerint biztostani kell a megfelel zld elesggel val elltst, fleg tli idben nagyon fontos a szinttikus vitaminksztmnyek adagolsa. A vzben knnyen oldd Phylasol A+D egyszeri adagolsa egy hnapra fedezi az llatok ignyt. Adhatunk heti egy alkalommal Phylasol-Combit is. A betegsgbl kigygyult llatoknak azonban tbb napon t kell adagolni.
D-vitamin
A D-vitaminnak kt formjt klnbztetjk meg: a nvnyi s az llati eredet D-vitamint.
A nvnyi eredet D-vitamin a D2-vitamin. A napon szrtott sznban, valamint az ultraibolya sugrzsnak kitett lesztben kpzdik. A msik formja a D3 vitamin, amely az llatok testben a napi ibolyntli sugrzsnak hatsra a brben lev s vrerekben kering koleszterin talakulsbl keletkezik. Az llati termkek fleg D3 –vitamint tartalmaznak, de a halolajban s a tlen termelt tejben s vajban a D2 –vitamin is megtallhat.
A D-vitamin kzvetlenl hat a csontkpzdsre s szablyozza a szervezet gynevezett msz-foszfor hztartst. Elegend zld takarmny etetsvel s a napfny biztostsval D-vitaminhiny elkerlhet. A napfnyben tartzkod llatok szervezetben mr igen rvid ideig tart besugrzs utn kpzdik megfelel mennyisg D-vitamin. A tollal fedett llatoknl a d-vitamin-kpzds a tarjban, az ll-lebenyekben, valamint a lb brben megy vgbe.
A D-vitaminhiny kvetkezmnyei az llatok kortl is fggenek. Nvekedsben lev llatokon a msz-foszfor forgalom zavara angolkr, felntt llatokon agylgyuls formjban mutatkozik meg. A D-vitamin hiny kvetkezmnye, hogy a tojshj elvkonyodik, a tojs trkeny, slyosabb esetekben az llatok meszes hj nlkli, n. hrtyatojsokat tojnak.
D-vitamin tladagolsra a baromfifajtk kevsb rzkenyek, mint az emls llatok. Kros kvetkezmnyekkel csak durva tladagols esetben tallkozunk. Ilyenkor a vr Calcium tartalma, a csont szerkezete porzus lesz, az llatok a nvekedsben lemaradnak.
E-vitamin:
Zsrban, zsrold szerekben oldd olajszer folyadk, mely megtallhat a zld takarmnyokban, llati termkekben s a magvak csrjban. Az E-vitamin leggazdagabb forrsa a bzacsrbl – s nem a csrztatott bza csrahajtsbl! – prselt olaj. A rosszul trolt, megpenszedett magvakba a penszgombk a csrig hatolnak, a csrk megavasodnak, melynek kvetkeztben az E-vitamin tnkremegy. Csakis gondos, szakszer trolssal biztosthat a takarmnyok E-vitamin tartalma! Az E-vitamin hinynak kvetkezmnyei llatfajonknt s koronknt is eltrek! Felntt, ivarrett llatok – a szaporodsi zavarokat kivve – nem betegszenek meg E-vitamin hiny miatt, nvendk baromfiaknl 6-8 hetes koruk utn szintn nem kell megbetegedssel szmolni.
Hinya esetn a peters tkletlen, a fejld embri elhal, vagy kikels utn letkptelen („kelsgyengesg”)! Felntt hmekben cskken a sperma mennyisge s benne a termkenytsre alkalmas, l spermiumok szma, mely a megtermkenyt kpessg cskkenst idzi el (megfelel kezelssel helyrellthat). Esetenknt hereelfajuls kvetkezmnyekppen nemzkptelensg is elfordulhat. Az erek is megbetegedhetnek, ennek kvetkezmnye vrkeringsi zavar, mely a mr emltett embrielhalst s pl. csirkknl agylgyulst idz el. Kacsknl s libknl az E-vitamin hiny a vzizom s zzizom elfajulst idzi el: a fiatal llatok zletben hajltott lbbal a talajon lnek, jrni prblnak, de nem tudnak felllni. Ksbb a kzponti idegrendszer krosodsa miatt n a mozgsok sszrendezettsge, ami vglis elhullshoz vezet.
Megelzsre az A- s D-vitaminon kvl E-vitamint is tartalmaz ksztmnyek alkalmasak. (Phylasol ADE, Phylasol-Combi)
K-vitamin: (Koagulcis vitamin)
A vralvadshoz nlklzhetetlen, zsrban oldd, hll, de fnyre rzkeny vitamin. Zldtakarmnyokban, illetve az azokbl ksztett sznban tallhat a K1 –vitamin (filokinon), a blbaktriumok K2 –vitamint (naftokinon) termelnek, mg a K3-vitamint szintetikus ton lltjk el. A blbaktriumok az llatok K-vitamin szksglett biztostjk, de ha a blbeli szintzist pl. gygyszeres kezelssel (sufaquinoxalin, furn szrmazkok – Tiko-furn) gtoljuk, a protrombin termels cskkensnek, valamint a trombocitk – a vralvadsban rszt vev vrlemezkk – kpzsnek gtlsa miatt zavar ll be a vralvads mechanizmusban.
Hinyban a vr alig alvad meg. Az ereket rt srls kvetkeztben – fleg az tsnek jobban kitett testrszekben – br alatti bevrzsek, vrmlenyek keletkeznek, amelyekben a vr nem alvad meg.
Termszetszer tartsi s takarmnyozsi krlmnyek kztt a K-vitamin szksglet biztostva van, a hinybeteg llatok, tojk B12 –vitamin hinya esetn cskken a tojstermels, az embrik gyakran befulladnak a tojsba.
B1 vitamin:
Elssorban a nvnyek levele s a gabonamagvak korparsze tartalmazza, rszben az emsztszervekben lv mikroorganizmusok is szintetizljk. Igen nagy mrtkben tallhat mg az lesztben s ms fermentcis termkekben.
Hinyra igen rzkenyek a baromfiak, valamint a galambok s a madarak: az llatok tvgytalanok s hamar lefogynak, a perifris idegek megbnulnak, az llatok mozgsa, a galambok s a madarak replse bizonytalann vlik, majd az egyik, vagy mindkt oldali lb s szrny bnulsa utn grcsk is kifejldnek, elssorban a nyakizmok grcss sszehzdsa miatt az llatok nyaka ersen htrafeszl.
A B1 vitamin hiny okozta megbetegedsek arnylag ritkn fordulnak el, B1 –vitamin hiny okozta megbetegedsek arnylag ritkn fordulnak el, B1-vitamin injekcival gygythatk. (riboflavin).
Vzben oldd, hre s fnyre rzkeny. Elssorban a nvnyek levelben csrz magvakban, az llati termkek kzl a tejben s a tojsban tallhat nagyobb mennyisgben. Hinya gtolja a normlis anyagforgalmat, a fiatal llatok a nvekedsben lemaradnak, tollazatuk borzolt, hasmens jelentkezik, a szem s az orrnyls krli hm elszarusodik. Csirkknl – ltalban 2-4 hetes korukban – az idegek bnulsa miatt az llatok lbujjaikat befel hajltva, „klbe szortva” tartjk s csonkjukon lnek. Eleinte szrnyai segtsgvel igyekeznek mozogni, majd a bnuls a szrnyakra is tterjed, az llatok tehetetlenl fekszenek s vgl elhullanak. Nvendk s felntt llatok megbetegedsre mg hosszabb hiny utn sem szokott sor kerlni. Termszetszer krlmnyek kztt tartott llatok a zldtakarmnyban elegend B2 –vitaminhoz jutnak. B5-vitamin (nikotinsav).
Igen elterjedt a nvnyvilgban, - a nvnyek levelben s magjban – de az emsztkszlk mikroorganizmusai is szintetizljk. Stabil vegylet, hnek s kmiai behatsoknak egyarnt ellenll, a takarmnyokban lv vitamin a trols sorn sem cskken. Felntt llatok s nvendkek szksglett a takarmnyok fedezik, de az ignyesebb fiatal llatok, pulykk s vziszrnyasok elgtelen nikotinsav elltsa klinikai tnetekben is megnyilvnulhat. Zavart szenved a csontkpzds, csirkken a csnkzlet megvastagodik, pulykkon, fcnokon s viziszrnyasokon a csves csontok is deformldnak.
Az llati takarmnyok s malomipari mellktermkek bsges mennyisgben tartalmaznak nikotinsavat, ezrt hinybetegsg fellpsvel gyakorlatilag nem kell szmolni, B6 –vitamin:
Vzben oldd, hre kevsb rzkeny vegylet. Gyakorlati krlmnyek kztt a mindennapi takarmnyok tartalmaznak annyi B6 –vitamint, amennyi a hinybetegsgek megelzshez szksges.
B12 –vitamin:
Vrs szn, vzben oldd vegylet. Nvnyek s llatok nem kpesek ellltani B12 vitamint, a mikroorganizmusok szintetizljk. A baromfiban ez a szintzis a vakbelekben s a vastagblben megy vgbe, a blsrban lv B12 –vitamin az alom rse sorn az eredeti mennyisge tbbszrsre szaporodik, a blsrevssel az llatok B12 –vitamin szksgletket bsgesen fedezik.
Hinyban a csirkk a fejldsben visszamaradnak, tollazatuk fak, tredezett, a csontok trkenny vlnak.
C-vitamin(aszkorbinsav):
Savany jelleg, vzben oldd vegylet. A baromfiak nem ignyelnek C-vitamint, mert maguk is kpesek szintetizlni. A termszetben a zld nvnyekben, gymlcsben s a csrz magvakban tallhat, fontos tudnunk azt is, hogy szrts kzben, oldatban h s fny hatsra hamar tnkremegy. A tojs nem tartalmaz C-vitamint, de a pr napos embriban mr megtallhat. Ksrleti megfigyelsek szerint C-vitamin adagolsa utn n a tojshj vastagsga s szilrdsga, kedvezen befolysolja a kakasok gunarak ondjnak minsgt
Zsfolt tarts esetn C-vitamin hiny is elfordulhat, azonban a kisgazdsgok llattartsi krlmnyei kztt hinyberegsggel nem kell szmolni.
|