A king galamb tenyésztése
2006.02.16. 19:12
A king galamb tenyésztése
Ha sikerül elképzelésünknek megfelelő tenyészpárokat beszerezni – legfeljebb három-négy párt javasolnék, – december végéig nincs más dolgunk, mint gyönyörködni bennük és megfigyelni szokásaikat, természetüket.
Mind külön egyéniség
Ahogy az embereknél, úgy a galamboknál is mind külön egyéniség, jó és rossz tulajdonságokkal. A későbbiek során komoly figyelmet kell fordítani az agresszív, verekedős egyedek selejtezésére, vagy különzárására, mert sok kárt okozhatnak. Gátolják a többieket a párosodásban, megverik a kijövő fiatalokat. Viszont az is igaz, hogy ezek a galambok általában jól fiasítanak és nagyon jó nevelők.
December közepén el kell választani a nemeket egymástól, és külön-külön helyiségbe telepíteni őket, hogy ne érintkezzenek egymással. Január közepén pedig kezdődik a tenyésztés az egész éves munkánkat, eredményeinket meghatározó legfontosabb feladattal, a párosítással.
Keressük a hibákat
Nekünk kell a legnagyobb kritikusnak lenni galambjainkkal szemben. Meg kell keresnünk minden egyed hibáját, és azt javítanunk kell. Természetesen ezt ne úgy értsük, hogy egy nagyon alacsony galambhoz nagyon magasat kell tenni, hanem az alacsonyhoz és a magashoz is ideális lábállásút. Ezt minden testrésznél el kell végeznünk, hogy a legjobbak kerüljenek egymáshoz. Az időpont január közepe-vége legyen, úgy, hogy mindjárt a költőszekrénybe párosítsunk, így mire galambjaink párba állnak, már a helyüket is megszokják. Figyeljünk arra, hogy a nehezebb testű, gyengén repülő példányok alsó szekrénybe kerüljenek, hogy megkönnyítsük számukra a fészek megközelítését. A tojóládákat a fészekanyaggal helyezzük el a költőszekrényben, mert ez ösztönzőleg hat galambjainkra.
Mire valamennyire összeszoktatjuk a párokat és a helyüket is elfogadják, enyhül az idő és így a korai párosítással nyerhetünk egy fészekalja fiatalt. A felnövő, önállóvá váló fiókákat a nyári szálláson helyezzük el, és nagyobb fehérjetartalmú takarmánnyal neveljük.
Ha minden kedvezően alakul, egy tenyészpár 10–12 tojást rak. Persze ez nem azt jelenti, hogy ennyi fiatalt fel is nevel, hisz a tojások között lesz terméketlen, lesz, amelyet összetörnek és még a kicsik közül is pusztulhat el néhány. Ha hat-hét fiatalt felnevelnek, az már igen jó eredmény, természetesen nekünk arra kell törekedni, hogy ez a szám növekedjen. Előfordul, hogy minden igyekezetünk ellenére sem sikerül fiatalt fognunk egy pártól. Semmiképpen ne váljunk azonban meg tőlük azonnal, hisz másik párral lehet, hogy szerencsénk lesz és arról is meggyőződhetünk, hogy a hím vagy a tojó volt‑e az oka a terméketlenségnek, és ennek tudatában már szelektálhatunk.
Dajkagalamb
A több fiatal nevelése érdekében sok tenyésztő dajkagalambok beállításával próbálkozik. Ennek fajtája teljesen mindegy, hisz csak nevelőszülők lesznek, viszont fontos, hogy ne legyenek túl kicsik, hiszen nekik kell a kicsiket felnevelni, de ne legyenek túl nagyok sem, nehogy törjék a tojást. Szelídek és jól nevelők legyenek. Egy pár king mellé több pár dajka szükséges, hisz egybe kell esni a tojásrakás időpontjának, legfeljebb két nap eltérés lehetséges. A dajka tojását eldobjuk, alájuk rakjuk a kingekét, amit nem csak kiülniük kell, de a fiókákat fel is kell nevelni. King galambjaink a tojás eltávolítás után 10–12 napra újra elkotlanak, így időt nyerünk, hiszen két hét alatt négy tojást raknak. Ezt egy évben kétszer ajánlatos megtenni, többször semmiképpen sem, hiszen tönkretesszük a tojót, mivel szervezete nem tud több meszet termelni. Persze több alkalommal is használhatjuk a dajkákat tojások keltetésére, a kicsiket pedig kétnaposan visszarakjuk az addig gipsztojáson kotló king szülők alá.
A tenyészidény augusztus végéig tart, ekkor le kell zárni a fülkéket és elvenni a tojóládát, ez azért szükséges, hogy galambjaink vedlését elősegítsük, ne terheljük őket még késői fiókaneveléssel is.
Új feladatok várnak ránk, a fiatalok kiválogatása és felkészítése a kiállításokra.
Addig is kézbe kell venni a kicsiket, hogy minél jobban hozzánk szokjanak, de a vedlés előrehaladtával ezt egyre gyakrabban tegyük meg, mert ilyenkor már a hibáik és az előnyeik is jobban megmutatkoznak. Lassan eljön az idő, amikor el kell döntenünk, melyik galambok maradnak, és melyikektől kell megválnunk. Határozott döntést kell hozni, a jövő sikerei érdekében.
|