A king galamb tenysztse
2006.02.16. 19:12
A king galamb tenysztse
Ha sikerl elkpzelsnknek megfelel tenyszprokat beszerezni – legfeljebb hrom-ngy prt javasolnk, – december vgig nincs ms dolgunk, mint gynyrkdni bennk s megfigyelni szoksaikat, termszetket.
Mind kln egynisg
Ahogy az embereknl, gy a galamboknl is mind kln egynisg, j s rossz tulajdonsgokkal. A ksbbiek sorn komoly figyelmet kell fordtani az agresszv, verekeds egyedek selejtezsre, vagy klnzrsra, mert sok krt okozhatnak. Gtoljk a tbbieket a prosodsban, megverik a kijv fiatalokat. Viszont az is igaz, hogy ezek a galambok ltalban jl fiastanak s nagyon j nevelk.
December kzepn el kell vlasztani a nemeket egymstl, s kln-kln helyisgbe telepteni ket, hogy ne rintkezzenek egymssal. Janur kzepn pedig kezddik a tenyszts az egsz ves munknkat, eredmnyeinket meghatroz legfontosabb feladattal, a prostssal.
Keressk a hibkat
Neknk kell a legnagyobb kritikusnak lenni galambjainkkal szemben. Meg kell keresnnk minden egyed hibjt, s azt javtanunk kell. Termszetesen ezt ne gy rtsk, hogy egy nagyon alacsony galambhoz nagyon magasat kell tenni, hanem az alacsonyhoz s a magashoz is idelis lbllst. Ezt minden testrsznl el kell vgeznnk, hogy a legjobbak kerljenek egymshoz. Az idpont janur kzepe-vge legyen, gy, hogy mindjrt a kltszekrnybe prostsunk, gy mire galambjaink prba llnak, mr a helyket is megszokjk. Figyeljnk arra, hogy a nehezebb test, gyengn repl pldnyok als szekrnybe kerljenek, hogy megknnytsk szmukra a fszek megkzeltst. A tojldkat a fszekanyaggal helyezzk el a kltszekrnyben, mert ez sztnzleg hat galambjainkra.
Mire valamennyire sszeszoktatjuk a prokat s a helyket is elfogadjk, enyhl az id s gy a korai prostssal nyerhetnk egy fszekalja fiatalt. A felnv, nllv vl fikkat a nyri szllson helyezzk el, s nagyobb fehrjetartalm takarmnnyal neveljk.
Ha minden kedvezen alakul, egy tenyszpr 10–12 tojst rak. Persze ez nem azt jelenti, hogy ennyi fiatalt fel is nevel, hisz a tojsok kztt lesz termketlen, lesz, amelyet sszetrnek s mg a kicsik kzl is pusztulhat el nhny. Ha hat-ht fiatalt felnevelnek, az mr igen j eredmny, termszetesen neknk arra kell trekedni, hogy ez a szm nvekedjen. Elfordul, hogy minden igyekezetnk ellenre sem sikerl fiatalt fognunk egy prtl. Semmikppen ne vljunk azonban meg tlk azonnal, hisz msik prral lehet, hogy szerencsnk lesz s arrl is meggyzdhetnk, hogy a hm vagy a toj volt‑e az oka a termketlensgnek, s ennek tudatban mr szelektlhatunk.
Dajkagalamb
A tbb fiatal nevelse rdekben sok tenyszt dajkagalambok belltsval prblkozik. Ennek fajtja teljesen mindegy, hisz csak nevelszlk lesznek, viszont fontos, hogy ne legyenek tl kicsik, hiszen nekik kell a kicsiket felnevelni, de ne legyenek tl nagyok sem, nehogy trjk a tojst. Szeldek s jl nevelk legyenek. Egy pr king mell tbb pr dajka szksges, hisz egybe kell esni a tojsraks idpontjnak, legfeljebb kt nap eltrs lehetsges. A dajka tojst eldobjuk, aljuk rakjuk a kingekt, amit nem csak kilnik kell, de a fikkat fel is kell nevelni. King galambjaink a tojs eltvolts utn 10–12 napra jra elkotlanak, gy idt nyernk, hiszen kt ht alatt ngy tojst raknak. Ezt egy vben ktszer ajnlatos megtenni, tbbszr semmikppen sem, hiszen tnkretesszk a tojt, mivel szervezete nem tud tbb meszet termelni. Persze tbb alkalommal is hasznlhatjuk a dajkkat tojsok keltetsre, a kicsiket pedig ktnaposan visszarakjuk az addig gipsztojson kotl king szlk al.
A tenyszidny augusztus vgig tart, ekkor le kell zrni a flkket s elvenni a tojldt, ez azrt szksges, hogy galambjaink vedlst elsegtsk, ne terheljk ket mg ksi fikanevelssel is.
j feladatok vrnak rnk, a fiatalok kivlogatsa s felksztse a killtsokra.
Addig is kzbe kell venni a kicsiket, hogy minl jobban hozznk szokjanak, de a vedls elrehaladtval ezt egyre gyakrabban tegyk meg, mert ilyenkor mr a hibik s az elnyeik is jobban megmutatkoznak. Lassan eljn az id, amikor el kell dntennk, melyik galambok maradnak, s melyikektl kell megvlnunk. Hatrozott dntst kell hozni, a jv sikerei rdekben.
|